31 ян. Зелени практики и устойчив винен туризъм във Вила Мелник
Винарският бизнес се прави за поколения напред, особено в семейна бутикова винарна като Вила Мелник. Затова идеята за устойчиво развитие е неизменна част от философията на сем. Зикатанови.
Хубавото вино се прави от хубаво, здраво грозде. Лозята на Вила Мелник се намират край селата Хърсово и Виногради, в регион с чиста природа без голяма промишленост и източници на замърсяване. Практикуваме устойчиво лозарство като използваме минимално количество препарати за биологична защита и насърчаваме биоразнообразието в лозята. Затова можете да видите костенурки, зайци и лисици из лозята ни.
Сортовият състав на лозята е важен елемент за устойчивото развитието на лозаро-винарските предприятия. Над половината от лозята на Вила Мелник са засадени с местни сортове от семейството на Широка Мелнишка Лоза и нейните кръстоски. Тези сортове са специално създадени за Мелнишкия регион и са най-устойчиви на неговите специфични климатични и почвени особености. Местните сортове са доказано по-устойчиви на суша и болести от привнесените.
Вила Мелник възражда и традиционните методи за отглеждане на лозя и производство на вина. Отличен пример за това е парцелът от Широка Мелнишка лоза, който отглеждаме чашовидно (на храст) ниско до земята. От традиционните техники на винопроизводство, успешно сме възприели метода на оранжевото вино – вино от бяло грозде, което ферментира и се настойва заедно с ципите като червено вино. Правим и традиционни десертни вина от късен гроздобер, при което оставяме гроздето да засъхне и стафидира, за да може неговите вкусове, аромати и сладост се концентрират по естествен път.
Зелени практики при производството
Самата винарска изба е построена на три нива, така че гроздето, мъстта и виното протичат „надолу“ през производствения процес чрез силата на гравитацията, без използване на помпи и излишен разход на енергия. Освен че е енергоспестяващ, този метод е и изключително щадящ към виното – не го стресира и не го огрубява. Във винарната се използват енергоспестяващи осветителни тела, а всички битови и промишлени отпадъци се събират разделно за рециклиране.
Изградили сме автоматизирана система за капково напояване на лозята, захранвана от собствени сондажни кладенци. С помощта на специализиран софтуер дозираме количеството вода за оптимално качество на гроздето при минимум разход на вода.
Водата от производството се пречиства и захранва декоративното езеро пред винарата, което е пълно с рибки, и около което има богата растителност, маслинова горичка и овощни дървета. По този начин водният ресурс се рециклира и използва отново.
Отпадъчният гроздов материал – гроздовите чепки и джибрите, се компостират и се използват като храна за животните или за естествена тор за лозята и градините около винарната. Така затваряме производствения цикъл.
Голяма част от бутилките са олекотени, тъй като те имат по-малък карбонов отпечатък – произвеждат се от по-малко количество стъкло и са по-леки за транспортиране.
По време на дегустации и събития, Вила Мелник се старае да не използва прибори за еднократна употреба или бутилки от пластмаса.
Сред следващите зелени стъпки, планирани от Вила Мелник, включват инвестиции в соларни панели, за да произвежда избата енергията си по зелен начин. Планираме засаждане на азотозадържащи растения в междуредията на лозята, за да намалим ерозията, да подобрим подхранването без използване на изкуствени торове и да улесним обработката.
Вила Мелник е един от лидерите в развитието на Мелнишкия край като дестинация за устойчив винен туризъм. Винарната е отворена за туристи 365 дни в годината и посреща гости от цял свят за турове и дегустации – с или без резервации, за по-дълго или по-кратко време. Опитни и усмихнати тур гидове превеждат гостите през лозята, през модерното производство и през подземните тунели-изби, вкопани в пясъчника. Разказват за лозарските и винарските традиции и практики. По време на дегустацията, вината на Вила Мелник се съчетават с регионални деликатеси.
Периодично се провеждат и професионални дегустации, насочени към хотелиери и ресторантьори от региона, за които е важно да познават местните сортове и да предлагат местни вина на своите гости. Партньорствата с бизнеса на регионално ниво (местни хотели, ресторанти, кетъринг компании, ферми) допринасят за развитието на местната икономика и спомагат за развитието на региона като туристическа дестинация.
Няколко пъти в годината, във Вила Мелник се провеждат събития и фестивали – ритуал за зарязването по случай Трифон Зарезан, празник на пролетта и виното по случай Лазаровден, музикален концерт и палатков лагер на хълма над лозята по случай Джулай Морнинг, празник на Гроздобера, различни кръжоци, свързани с изкуство и занаяти. Фокусът е местната култура, местни фермерски продукти и местните музикални и танцови творци. Така, Вила Мелник се превръща в център на винената и събитийната култура за своята общност и привлича гости от всички краища на страната и света.